Wyrok
Bardzo często postępowanie przygotowawcze kończy się aktem oskarżenia, a postępowanie sądowe - wyrokiem sądu. Podstawę do wydania wyroku może stanowić tylko całokształt okoliczności ujawnionych w toku rozprawy i wydawany jest po zamknięciu przewodu sądowego i naradzie sędziów orzekających w sprawie. Ogłoszenie wyroku sąd może jednak odroczyć na okres 14 dni.
Co do zasady występują wyroki skazujące i uniewinniające – stanowiące ostateczny rezultat przeprowadzonego postępowania.
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Sposoby zakończenia postępowania
Wyrok
Umorzenie postępowania
Warunkowe umorzenie postępowania
Dobrowolne poddanie się karze
Skazanie bez rozprawy
Wydanie wyroku skazującego bez postępowania dowodowego
Umorzenie absorpcyjne
Umorzenie konsensualne
Wniosek o uzasadnienie wyroku
- Opis procedury karnej
Postępowanie przygotowawcze
W początkowej fazie postępowania karnego wszczyna się i prowadzi postępowanie przygotowawcze.
Postępowanie sądowe
Po zakończeniu czynności postępowania przygotowawczego, w zależności od jego wyników, sprawa może zostać skierowana do sądu.
Postępowanie wykonawcze
Po tym jak sąd orzekający w sprawie wyda ostateczny i prawomocny wyrok skazujący - w razie skazania oskarżonego na którąkolwiek z kar wyszczególnionych w kodeksie karnym musi być ona prawidłowo wyegzekwowana.
Sposoby rozpoczęcia postępowania karnego
Początkowym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze, które wszczyna się w razie uzasadnionego podejrzenia, iż doszło do popełnienia przestępstwa.
Sposoby zakończenia postępowania
Biorąc pod uwagę cele i całokształt toczącego się postępowania karnego w danej sprawie, zostaje sporządzone orzeczenie kończące je.