Wniosek o uzasadnienie wyroku
W terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku, niezależnie od jego treści (lub od daty jego doręczenia - jeżeli ustawa przewiduje doręczenie wyroku), strona (a więc oskarżyciel lub oskarżony), a niekiedy także pokrzywdzony, może złożyć wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku.
Uzasadnienie wyroku zawierać powinno wskazanie faktów, jakie sąd uznał za udowodnione lub nieudowodnione i na jakich oparł się dowodach oraz dlaczego nie uznał dowodów przeciwnych. Uzasadnienie zawiera też wyjaśnienie podstaw prawnych wyroku, co pozwala na zbudowanie odpowiedniej argumentacji w razie gdyby konieczne było przygotowanie apelacji.
Zgłaszając wniosek o uzasadnienie wyroku należy doprecyzować, czy ma ono dotyczyć całości wyroku czy też tylko niektórych czynów, których popełnienie oskarżyciel zarzucił oskarżonemu, bądź też jedynie rozstrzygnięcia o karze i o innych konsekwencjach prawnych czynu. Sąd ma na sporządzenie uzasadnienia 14 dni, chociaż termin ten może być wydłużony. Termin doręczenia uzasadnienia jest bardzo ważny, gdyż dopiero od niego liczy się czas na ew. złożenie apelacji od wyroku (w ciągu 14 dni od doręczenia wyroku z uzasadnieniem).
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Sposoby zakończenia postępowania
Wyrok
Umorzenie postępowania
Warunkowe umorzenie postępowania
Dobrowolne poddanie się karze
Skazanie bez rozprawy
Wydanie wyroku skazującego bez postępowania dowodowego
Umorzenie absorpcyjne
Umorzenie konsensualne
Wniosek o uzasadnienie wyroku
- Opis procedury karnej
Postępowanie przygotowawcze
W początkowej fazie postępowania karnego wszczyna się i prowadzi postępowanie przygotowawcze.
Postępowanie sądowe
Po zakończeniu czynności postępowania przygotowawczego, w zależności od jego wyników, sprawa może zostać skierowana do sądu.
Postępowanie wykonawcze
Po tym jak sąd orzekający w sprawie wyda ostateczny i prawomocny wyrok skazujący - w razie skazania oskarżonego na którąkolwiek z kar wyszczególnionych w kodeksie karnym musi być ona prawidłowo wyegzekwowana.
Sposoby rozpoczęcia postępowania karnego
Początkowym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze, które wszczyna się w razie uzasadnionego podejrzenia, iż doszło do popełnienia przestępstwa.
Sposoby zakończenia postępowania
Biorąc pod uwagę cele i całokształt toczącego się postępowania karnego w danej sprawie, zostaje sporządzone orzeczenie kończące je.