Postępowanie wykonawcze
Po wydaniu ostatecznego i prawomocnego wyroku skazującego, orzeczoną karę należy prawidłowo wyegzekwować. Reguły tego dotyczące określono zwłaszcza w Kodeksie Karnym Wykonawczym. Oczywiście, wykonywanie kar musi odbywać się w sposób humanitarny, z poszanowaniem godności ludzkiej skazanego. Zakazane jest stosowanie nieludzkiego bądź poniżającego traktowania czy też tortur.
Warto podkreślić, że skazany, także przebywający w zakładzie karnym, zachowuje swoje prawa i wolności obywatelskie. Ich ograniczenie może wynikać jedynie z ustawy (np. w razie orzeczonego prawomocnie pozbawienia praw publicznych). Skazany ma także prawo występowania o sądu w celu ochrony swoich naruszonych praw.
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Opis procedury karnej
Postępowanie przygotowawcze
W początkowej fazie postępowania karnego wszczyna się i prowadzi postępowanie przygotowawcze.
Postępowanie sądowe
Po zakończeniu czynności postępowania przygotowawczego, w zależności od jego wyników, sprawa może zostać skierowana do sądu.
Postępowanie wykonawcze
Po tym jak sąd orzekający w sprawie wyda ostateczny i prawomocny wyrok skazujący - w razie skazania oskarżonego na którąkolwiek z kar wyszczególnionych w kodeksie karnym musi być ona prawidłowo wyegzekwowana.
Sposoby rozpoczęcia postępowania karnego
Początkowym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze, które wszczyna się w razie uzasadnionego podejrzenia, iż doszło do popełnienia przestępstwa.
Sposoby zakończenia postępowania
Biorąc pod uwagę cele i całokształt toczącego się postępowania karnego w danej sprawie, zostaje sporządzone orzeczenie kończące je.