Umorzenie konsensualne
Umorzenie konsensualne to nowa forma umorzenia postępowania, obecna w polskim prawie karnym od lipca 2015r. Dzięki niej możliwe jest umorzenie prowadzonego postępowania karnego w razie gdyby jego sprawca pojednał się z pokrzywdzonym (w szczególności w wyniku mediacji).
Na podstawie art. 59a Kodeksu Karnego, umarza się postępowanie karne dotyczące występku zagrożonego karą do 3 lat pozbawienia wolności (a wyjątkowo - 5 lat pozbawienia wolności, jeżeli sprawa dotyczy występku przeciwko mieniu lub przestępstwa uszkodzenia ciała z art. 157 §1 Kodeksu Karnego), jeżeli zawnioskuje o to pokrzywdzony. Sprawca zaś musi oprócz tego spełnić szereg warunków:
- Sprawca jest osobą niekaraną za przestępstwo umyślne popełnione z użyciem przemocy.
- Sprawca pojednał się z pokrzywdzonym i naprawił wyrządzoną szkodę lub zadośćuczynił wyrządzonej krzywdzie (jeżeli pokrzywdzoną czynem jest więcej niż jedna osoba, pojednanie oraz naprawienie szkody lub zadośćuczynienie musi dotyczyć wszystkich pokrzywdzonych).
- Umorzenie postępowania w tym trybie nie byłoby sprzeczne z potrzebą realizacji celów kary.
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Sposoby zakończenia postępowania
Wyrok
Umorzenie postępowania
Warunkowe umorzenie postępowania
Dobrowolne poddanie się karze
Skazanie bez rozprawy
Wydanie wyroku skazującego bez postępowania dowodowego
Umorzenie absorpcyjne
Umorzenie konsensualne
Wniosek o uzasadnienie wyroku
- Opis procedury karnej
Postępowanie przygotowawcze
W początkowej fazie postępowania karnego wszczyna się i prowadzi postępowanie przygotowawcze.
Postępowanie sądowe
Po zakończeniu czynności postępowania przygotowawczego, w zależności od jego wyników, sprawa może zostać skierowana do sądu.
Postępowanie wykonawcze
Po tym jak sąd orzekający w sprawie wyda ostateczny i prawomocny wyrok skazujący - w razie skazania oskarżonego na którąkolwiek z kar wyszczególnionych w kodeksie karnym musi być ona prawidłowo wyegzekwowana.
Sposoby rozpoczęcia postępowania karnego
Początkowym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze, które wszczyna się w razie uzasadnionego podejrzenia, iż doszło do popełnienia przestępstwa.
Sposoby zakończenia postępowania
Biorąc pod uwagę cele i całokształt toczącego się postępowania karnego w danej sprawie, zostaje sporządzone orzeczenie kończące je.