Wnioski dowodowe
Obecnie to strony, a nie Sąd, przeprowadzają dowody na sali sądowej. Sąd pełnić ma "rolę arbitra" i oceniać to, co przedstawią strony postępowania. Oskarżony ma więc prawo zgłaszania wniosków dowodowych i przeprowadzania dowodów zmierzających do poparcia oskarżenia lub obrony przed nim. Dowód zostanie przeprowadzony przez sąd jedynie w wyjątkowych okolicznościach.
Wniosek dowodowy musi zawierać oznaczenie dowodu (określać, że mają to być np. zeznania świadka) oraz okoliczności, które mają być z jego pomocą udowodnione (np. fakt przebywania oskarżonego w danym miejscu i czasie).
Oddalenie przez sąd wniosku dowodowego nastąpi jeżeli:
- Przeprowadzenie wnioskowanego dowodu jest niedopuszczalne (np. ze względu na zakaz przesłuchania duchownego co do okoliczności których dowiedział się przy spowiedzi).
- Okoliczność, która ma być udowodniona, nie ma znaczenia dla sprawy.
- Okoliczność, która ma być udowodniona, została już udowodniona zgodnie z twierdzeniami wnioskodawcy.
- Dowód jest nieprzydatny dla stwierdzenia danej okoliczności.
- Dowodu nie da się przeprowadzić.
- Wniosek dowodowy w oczywisty sposób zmierza do przedłużenia postępowania.
Nie można jednak oddalić wniosku dowodowego na takiej podstawie, że wcześniejsze dowody wykazały przeciwność tego, co twierdzi wnioskodawca.
Należy podkreślić, że wnioski dowodowe mogą być składane przez strony (pokrzywdzonego i podejrzanego) także w postępowaniu przygotowawczym.
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Oskarżeni w procesie karnym
Główne prawa i obowiązki oskarżonego
Jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem podejrzanego należy pouczyć go o jego prawach ...
Wnioski dowodowe
W świetle aktualnie obowiązującej procedury karnej to strony, a nie Sąd, przeprowadzają dowody na sądowym etapie postępowania.
Prawo do zapoznania się z aktami sprawy
Koniecznym warunkiem skutecznego podejmowania działań przez stronę postępowania karnego jest uzyskanie dostępu do materiałów znajdujących się w aktach sprawy.
Zatarcie skazania
Zatarcie skazania jest instytucją niezwykle ważną z punktu widzenia zasady humanitaryzmu postępowania i polityki karnej.
Dochodzenie odszkodowania
Oskarżonemu, który w wyniku kasacji lub wznowienia postępowania został uniewinniony, przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za szkody oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.