Dochodzenie odszkodowania
Niesłuszne skazanie za przestępstwo nie jest zjawiskiem częstym, lecz z pewnością wysoce niepożądanym. Skazanie niewłaściwej osoby powoduje, że prawdziwy sprawca nie zostaje ujęty, a osoba niewinna niesłusznie podnosi karę.
Dlatego też oskarżonemu, który w wyniku kasacji lub wznowienia postępowania został uniewinniony (lub gdy ostatecznie orzeczono mu łagodniejszą karę lub środek karny), przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za szkody oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Obejmuje to szkody i krzywdy wyrządzone oskarżonemu w związku z niesłusznym wykonaniem wobec niego części lub całości kary lub środka karnego. O odszkodowanie lub zadośćuczynienie można starać się także w razie niesłusznie zastosowanych środków przymusu i zabezpieczających (np. zatrzymania, aresztu tymczasowego).
Żądanie odszkodowania i zadośćuczynienia z tego tytułu należy złożyć w Sądzie Okręgowym, w którego okręgu wydano orzeczenie w pierwszej instancji w danej sprawie (lub, jeżeli takiego orzeczenia nie było, tam gdzie nastąpiło niesłuszne zatrzymanie osoby).
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Oskarżeni w procesie karnym
Główne prawa i obowiązki oskarżonego
Jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem podejrzanego należy pouczyć go o jego prawach ...
Wnioski dowodowe
W świetle aktualnie obowiązującej procedury karnej to strony, a nie Sąd, przeprowadzają dowody na sądowym etapie postępowania.
Prawo do zapoznania się z aktami sprawy
Koniecznym warunkiem skutecznego podejmowania działań przez stronę postępowania karnego jest uzyskanie dostępu do materiałów znajdujących się w aktach sprawy.
Zatarcie skazania
Zatarcie skazania jest instytucją niezwykle ważną z punktu widzenia zasady humanitaryzmu postępowania i polityki karnej.
Dochodzenie odszkodowania
Oskarżonemu, który w wyniku kasacji lub wznowienia postępowania został uniewinniony, przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za szkody oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.