Opis procedury karnej
Postępowanie karne nie jest w Polsce jednolite, a przebiega kolejnymi, następującymi po sobie etapami. Dzieli się przede wszystkim na postępowanie przygotowawcze i sądowe - każde z nich ma inne cele i charakterystyczne cechy.
Głównym celem postępowania karnego jako całości jest to, aby sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba której nie udowodniono winy nie poniosła tej odpowiedzialności (uwzględniając przy tym prawnie chronione interesy pokrzywdzonego i przy poszanowaniu jego godności).
[stan prawny: lipiec 2015 roku]
- Opis procedury karnej
Postępowanie przygotowawcze
W początkowej fazie postępowania karnego wszczyna się i prowadzi postępowanie przygotowawcze.
Postępowanie sądowe
Po zakończeniu czynności postępowania przygotowawczego, w zależności od jego wyników, sprawa może zostać skierowana do sądu.
Postępowanie wykonawcze
Po tym jak sąd orzekający w sprawie wyda ostateczny i prawomocny wyrok skazujący - w razie skazania oskarżonego na którąkolwiek z kar wyszczególnionych w kodeksie karnym musi być ona prawidłowo wyegzekwowana.
Sposoby rozpoczęcia postępowania karnego
Początkowym etapem postępowania karnego jest postępowanie przygotowawcze, które wszczyna się w razie uzasadnionego podejrzenia, iż doszło do popełnienia przestępstwa.
Sposoby zakończenia postępowania
Biorąc pod uwagę cele i całokształt toczącego się postępowania karnego w danej sprawie, zostaje sporządzone orzeczenie kończące je.